Profesinis mokymas – kalvystė

61

kalvysteŠiandien metalo gaminiai yra įprasti kiekvieno mūsų buityje. O pirmieji jie radosi atėjus geležies amžiui. Lietuvoje metalo gaminiai atsirado 1 tūkst. pr. Kr. viduryje. Šiandien kalvystė vėl išgyvena atgimimą. Ji atgyja namų interjere, eksterjere, puošyboje, miesto aikštėse, parkuose ir t. t, tačiau šiuolaikiniai kalviai naudoja ne tik geležį, bet ir plieną, žalvarį, varį, bronza ir kt. Nors metalo gaminiai ir ilgaamžiai, tačiau labai svarbu juos tinkamai prižiūrėti: kartas nuo karto perdažyti, padengti antikoroziniu skysčiu.

Kalvystės darbai reikalauja ypatingo kruopštumo ir talento, juk kuriami ne tik praktiški daiktai, bet ir aplinkos puošybos elementai, suteikiantys jai puikų estetinį vaizdą. Kalviai gamina vidaus, lauko laiptus, jų turėklus, kurie suteikia išskirtinumo tiek namų interjerui, tiek eksterjerui, stogelius, pavėsines, suolelius ir pan.
Kadangi šiuo metu gana populiarus profesinis mokymas, Lietuvoje yra nemažai mokyklų, kurios suteikia kalvio kvalifikaciją. Norintiems tapti kalviais, reikia turėti pagrindinį išsilavinimą. Šis profesinis mokymas išmoko remontuoti įvairiausius žemės ūkio padargus, tinkamai parinkti pasagas, paruošti kaustymui kanopas ir pakaustyti arklį bei atlikti kitus taikomuosius darbus.

Kalvių profesinis mokymas susideda ir teorinių ir praktinių užsiėmimų. Jie mokomi pažinti medžiagas, kalvystės ir suvirinimo technologijų, šaltkalvystės pagrindų, techninės braižybos ir matavimų, darbuotojų saugos ir sveikatos, aplinkosaugos reikalavimų ir kt.

Asmuo, kuris įgijo rankinio kalimo kalvio kvalifikaciją, sugeba užkurti ir prižiūrėti įvairių tipų kalvės žaizdrus, kalviškuoju būdu atlikti metalo apdirbimo operacijas pvz., susodinti, ištempti metalo ruošinius, pramušti juose įvairias skyles, sulenkti, susukti įvairaus profilio metalą, jį suvirinti ir t. t., gaminti nesudėtingus įrankius, detales. Būsimieji kalviai naudojasi įvairiais matavimo prietaisais, skaito detalius darbo brėžinius ir eskizus.

Kalviai puikiai pažįsta skirtingas plieno rūšis, jų savybes, pritaikymo galimybes, suvirinimo elektra bei dujomis ir metalo apdirbimo technologijas, metalo kaitinimo ypatybes, kaitinamame metale vykstančius procesus, naudojamo kuro savybes. Jie atlieka įvairias rankinio kalimo operacijas: nukirtimą, susodinimą, tempimą, lenkimą, skylių pramušimą, susukimą, kalviškąjį suvirinimą. Įgiję rankinio kalimo kalvio kvalifikaciją asmenys gali dirbti samdomu darbininku kalvėje ar pradėti savo verslą, kurio interesų sritis būtų metalo gaminiai.

Šiandien kalvių dirbtuvėse rankomis kalami metalo gaminiai gali būti gaminami tiek pagal masinius tiek ir pagal individualius užsakymus. Kalviai netgi teikia ir profesionalių dizainerių paslaugas, projektuoja pageidaujamus metalo gaminius, piešia eskizus, atvyksta į nurodytą vietą, konsultuoja., pristato gaminį į namus, atlieka įvairius montavimo darbus.

Taigi, šiandien metalo gaminiai – ne tik mūsų kasdienės veiklos įrankiai, bet ir namų bei aplinkos puošybos elementai. Žinoma, jie yra gerokai lengvesni, patogesni ir stipresni nei naudoti praeityje, be to, ne vieną jų pakeitė pigesnės medžiagos, pvz., guma ar plastikas. Šiuolaikiniai kalviai mokosi profesinėse mokyklose, rečiau dailės akademijose. Dažniausiai jie gamina metalinius meno dirbinius.